فرآیند ثبت نام شرکتها و موسسات دانش بنیان

کد خبر : #100
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 27 مرداد 1395 0:00
تعداد بازدید کننده : 1578
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
فرآیند ثبت نام شرکتها و موسسات دانش بنیان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
چگونگی ثبت نام و فرایند دانش بنیان شدن شرکتها

1. برای تاسیس یک شرکت دانش بنیان، چه کار باید انجام داد؟

پاسخ: شرکتهای بصورت عادی در اداره کل ثبت شرکتهای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور باید ثبت شوند و در هنگام ثبت، هیچ تفاوتی بین شرکتها وجود ندارد.

شرکتهای متقاضی پس از تولید کالاها و خدمات دانش بنیان یا ارایه برنامه تولید (برای شرکتهای نوپا)، بر مبنای آیین نامه مصوب کارگروه، ارزیابی شده و برای یک مدت محدود می توانند از تسهیلات و مزایای قانون استفاده کنند و برای تمدید زمان استفاده از مزایای قانون، باید دوباره ارزیابی شوند.

لذا درباره امکان استفاده از مزایای قانون، در زمان ثبت شرکت نمی‌توان اظهار نظر کرد و ارزیابی بر مبنای عملکرد شرکتها پس از ثبت و فعالیت شرکت انجام می شود.

 

2. شرکت دانش بنیان به چه شرکتی گفته می‌شود؟

پاسخ: بر اساس «آئین‌نامه تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان»، شرکت‌های متقاضی باید علاوه بر کسب شرایط ذکر شده در شاخص‌های عمومی (شامل کسب حداقل درآمد ذکر شده ناشی از فروش فناوری، کالا /خدمات دانش‌بنیان، نیروی انسانی و سابقه بیمه کارکنان)، کلیه شرایط مشخص‌ شده در شاخص‌های اختصاصی این آیین‌نامه را نیز احراز نمایند.

 

3. آیا می توان از ابتدا شرکت را به عنوان شرکت و یا موسسه دانش بنیان ثبت نمود؟

پاسخ: فرآیند ارزیابی و تشخیص مربوط به شرکتها و موسسات ثبت شده می باشد که دارای شاخصهای موجود در آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان می باشند. بنابراین ثبت شرکتها و موسسات دانش بنیان همانند دیگر شرکتها و موسسات خواهد بود.

 

4. آیا شرکتهای دولتی یا متعلق به بخش عمومی هم حق استفاده از حمایتهای قانون دانش بنیان را دارند؟

پاسخ: شرکتهای دولتی، مؤسسات ونهادهای عمومی غیر دولتی و نیز شرکتها و مؤسساتی که بیش از پنجاه درصد (50%) از مالکیت آنها متعلق به شرکتهای دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشد، مشمول حمایتهای این قانون نیستند.

 

5. چه مدارکی به صورت اسکن شده جهت تکمیل اطلاعات لازم است؟

پاسخ: مدارک لازم برای ارسال از طریق سامانه در جدول زیر آورده شده است:

جدول مدارک لازم دانش بنیان

 

 

 

 

 

6. شناسه ملی اشخاص حقوقی را چگونه میتوان پیدا نمود؟

پاسخ: متقاضیان میتوانند به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور با آدرس (www.ilenc.ir) مراجعه نمایند و با جستجوی اسم شرکت یا موسسه، شناسه ملی اشخاص حقوقی را دریافت و در سامانه وارد نمایید.

 

‌7. آیا انجام فرایند ارزیابی و تأیید صلاحیت شرکتها، مستلزم پرداخت هزینه است؟

پاسخ: با توجه به اینکه فرایندها و ارزیابی‌های کارشناسی که برای ارزیابی و تأیید صلاحیت شرکتها انجام می‌شود، دربردارنده برخی هزینه‌ها است، در آینده بخشی از این هزینه‌ها از شرکتهای متقاضی دریافت خواهد شد.

 

8. اگر عنوان دانش‌بنیان در نام ثبتی یا اساسنامه شرکت وجود داشت، آیا شرکت دانش‌بنیان محسوب می‌شود و می‌تواند از حمایت‌های مندرج در قانون استفاده کند؟

پاسخ: خیر. لازم است همه شرکتهای متقاضی حمایتها، اطلاعات خود را در این سامانه وارد کرده و بر اساس این فرایندها ارزیابی شوند.

 

9. چرا با وجود ثبت نام در سایت، با نام کاربری و رمز عبوری که انتخاب شده، امکان ورود به سامانه وجود ندارد؟

پاسخ: در هنگام ثبت نام اولیه در سامانه و ثبت اطلاعات در پنجره ثبت نام و تایید آن، ایمیلی به آدرس الکترونیکی وارد شده ارسال می شود که با بازنمودن آن می توانید بر روی لینک فعالسازی موجود در پیغام دریافتی جهت فعالسازی حساب کاربری کلیک نمایید.

 

10. چرا وقتی همه اطلاعات تکمیل و برای ارسال نهایی اقدام می شود، ارسال نهایی موفق صورت نمیگیرد؟

پاسخ: پس از ورود اطلاعات، باید حتما کلید "ذخیره" را کلیک نمایید.

 

11. آیا شرکتهایی که عضو مراکز رشد و یا پارکهای فناوری هستند جزو شرکتهای دانش بنیان هستند؟

پاسخ: شرکتهای مستقر در پارکهای فناوری و یا مراکز رشد بایستی همانند دیگر شرکتها در سامانه ثبت نام نموده و مراحل ارزیابی را طی نمایند.

 

12. آیا واحدهای تحقیق و توسعه فعال در یک شرکت خصوصی می توانند در قالب یک شرکت دانش بنیان مستقل شود؟

پاسخ: شرکتهای بزرگی که شرایط استفاده از قانون شرکتهای دانش بنیان و یا شرکتهای دانش بنیان صنعتی را ندارند می توانند با ثبت واحد تحقیق و توسعه خود به صورت مستقل در صورتی که در راستای فهرست کالاهای اعلام شده توسط کارگروه فعالیت دارند به صورت مجزا در سامانه ثبت نام نمایند و فرآیند ارزیابی همانند دیگر شرکتها برای آنها نیز صورت پذیرد.

 

13. در صورتی که محصول شرکت که در فهرست کالا/خدمات دانش بنیان مصوب قرار دارد در حد طرح و مستندات باشد می تواند در سامانه ثبت درخواست نماید؟

پاسخ: با توجه به آیین نامه مصوب کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان، شرکتهای دانش بنیان بایستی حداقل (50) درصد از درآمد یک سال مالی گذشته شرکت (که در اظهارنامه مالیاتی شرکت ذکر شده است)، از محل فروش «کالاها/خدمات دانش‌بنیان»، «خدمات تخصصی تعمیر و نگهداری مرتبط با کالاهای تولید شده توسط آن شرکت»، فروش «دانش ‌فنی و فناوری» مرتبط با فهرست کالاها/خدمات دانش‌بنیان، و «خدمات طراحی مهندسی» مرتبط با فهرست کالاها/خدمات دانش‌بنیان حاصل نمایند.

همچنین در صورتی که شرکت متمایل به ارائه درخواست شرکت دانش بنیان نوپا باشد محصول شرکت باید دارای برنامه تولید یا تولیدکننده کالاها/خدمات دانش‌بنیان، مطابق فهرست کالاها/خدمات دانش‌بنیان مصوب کارگروه باشد که دانش فنی کالاها/خدمات دانش بنیان تولید شده توسط شرکت، باید مبتنی بر فعالیت‌های تحقیق و توسعه، ایجاد شده و یا از طریق انتقال فناوری جذب شده و بومی‌سازی شده باشد.

 

14. آیا حضور اعضای هیأت علمی در شرکت‌های دانش‌بنیان و داشتن سهام در آنها ضروری است؟ سهامداری دانشگاه‌ها در این شرکت‌ها ضروری است؟

پاسخ: حضور اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها در شرکت‌های دانش‌بنیان و سهامداری دانشگاه‌ها در شرکت‌ها ضروری نیست و شرکت‌های فاقد اعضای هیأت علمی نیز می‌توانند بر مبنای معیارهای ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان، مشمول استفاده از حمایت‌های قانون شوند.

“ فرآیند ثبت نام شرکتها و موسسات دانش بنیان ”