اقتصاد دانش بنیان خطر پذیر اما سود آور

کد خبر : #188
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 12 آبان 1395 0:00
تعداد بازدید کننده : 518
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اقتصاد دانش بنیان خطر پذیر اما سود آور
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اعلام ضرورت سرمایه گذاری جدی در پژوهش‌های مرز دانش گفت:ورود سرمایه داران به عرصه فناوری، توسعه سرمایه گذاری خطرپذیر و ارتباط صنایع بزرگ با شرکت‌های فناور را لازمه‌های اساسی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است و یکی از عرصه‌هایی که می‌تواند به طور جدی گسترش اقتصاد دانش‌بنیان را به ارمغان بیاورد دریا است و در ورود این عرصه به جریان نوآوری و فناوری دارای عقب‌ماندگی‌های تاریخی فراوانی هستیم که اگرچه گام‌های بزرگی برداشته شده است اما کافی نبوده و عزم جدی برای ورود فناوری به این عرصه را نیازمند هستیم.

ستاری در همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی، نیروی انسانی جوان کشورمان را موهبتی ارزشمند و زمینه‌ساز توسعه کشوردر تمامی عرصه‌ها دانست و افزود: درحالی‌که از حیث تربیت فارغ‌التحصیل رشته‌های فنی و مهندسی پنجمین جایگاه جهانی را به خود اختصاص داده‌ایم و کشور از موهبت بیش از چهار و نیم میلیون دانشجو بهره می‌برد اما همچنان خلأ بزرگی در فعال ساختن و ارتباط دانشجویان با حوزه‌های راهبردی و مهمی چون دریا وجود دارد.

رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: این در حالی است که توانمندی‌های کشورمان در حوزه دریایی همپای دیگر حوزه‌های فناوری قابل‌اعتنا است و در سطح بین‌المللی حرف‌های جدی برای گفتن دارد. معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان این که توانمندی کشور در این حوزه می‌تواند در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا شکوفا شود، بیان کرد: بسیاری از شرکت‌های فناور می‌توانند بر پایه‌ی ایده‌های نوآورانه و خلاقانه‌ی دانشجویان مستعد کشور گام‌های بزرگی را در عرصه دریایی بردارند. وی یکی از رویدادهای مهم و اثرگذار محقق شده در بحث طرح های کلان ملی معاونت علمی را پروژه پایش و پیش‌بینی دریایی کشور عنوان کرد و افزود: معاونت علمی توجه ویژه ای به مشتری داشتن طرح های کلان ملی فناوری داشته و یکی از ویژگی‌های برجسته این طرح کلان ملی حضور مشتری در فرآیند اجرایی آن بوده است. به طوری که با نظارت بر بخش‌های گوناگون این پروژه رضایت خود را نسبت به عملکرد آن ابراز داشته‌اند.

رییس بنیاد ملی نخبگان فعالیت بیش از هزار استارتاپ فناور را نویدبخش تحول جدی در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان کشور دانست و گفت: این استارتاپ ها که توسط آینده سازان کشور فعالیت می‌کنند با نوآوری و اعتماد به نفسی که به جامعه تزریق می‌کنند، می‌توانند زمینه‌ساز پیشرفت اقتصاد دانش‌بنیان کشور باشند. اما از سوی دیگر باید بخش‌هایی که در عرصه نوآوری این استارتاپ ها فعال هستند پذیرای ایده‌ها و نوآوری آنان باشند. وی در ادامه بیان کرد: جوانان مستعد و خارق‌العاده‌ای که در این استارتاپ ها فعالیت می‌کنند اگر به درستی راهبری شوند می‌توانند با شکل دادن طرح‌های عظیم تحولات جدی را رقم بزنند به طوری که هم اکنون نیز برخی از این استارتاپ ها همه ساله رشد ده برابری را تجربه می‌کنند که تعداد آنها کم نیست.

ستاری با بیان اینکه حمایت های معاونت علمی از پژوهش های مرز دانش افزایش یافته است اما تا سهم یک و نیم درصدی GDP فاصله وجود دارد گفت :ما از نظر تعداد انتشار مقاله در حوزه دریایی حائز رتبه نهم جهانی هستیم اما در عرصه فناوریضعف هایی داریم بر همین اساس معاونت علمی به طور کامل آمادگی دارد تا ضمن حمایت از پروژه های فناورانه و مرز دانش دریایی رشد شرکت های دانش بنیان این حوزه را سرعت بخشد .

ستاری در پایان گشایش پروژه‌های فناورانه عرصه فناوری را ماحصل نگرش صحیح توانمندی استعدادهای دانشگاهی و ایجاد فضای مناسب برای آنان دانست و گفت: بزرگ‌ترین حمایت و خدمتی که می‌توان به این شرکت‌های نوپا برای رشد آنان ارائه داد فراهم کردن زمینه مناسب ارائه خدمات و در اختیار قرار دادن بازار به آنها است. توسعه پایدار اقتصادی با امنیت محقق می شود فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، استقرار جمعیت بیشتر، برقراری ارتباط دریایی با سایر نقاط جهان و برقراری امنیت برای تحقق اقتصاد آبی را از الزام های توسعه اقتصاد دریا محور عنوان و تاکید کرد، ما باید با اقتدار از منابع دریایی خود استفاده کنیم.

امیر دریادار حبیب الله سیاری همچنین در این همایش ادامه داد:ظرفیت های اقتصادی زیادی در سواحل مکران برای دستیابی به اقتصاد دریا محور وجود دارد و استفاده از آنها برای توسعه این سواحل ضروری است. وی افزود: عمق آب مناسب، وسعت زمین های پسکرانه و قرار گرفتن این سواحل در مجاورت اقیانوس از مهمترین ظرفیت های سواحل مکران است که باید به خوبی از این موقعیت استفاده شود. سیاری تصریح کرد: نزدیکی به منابع بزرگ انرژی در جهان و وجود ظرفیت های مناسب گردشگری در این منطقه علاوه بر توسعه این سواحل به برخورداری ایران از اقتصادی آبی بسیار کمک خواهد کرد تا شاهد توسعه پایدار اقتصادی در این سواحل باشیم. وی با بیان اینکه قدرت دریایی موجب اقتدار دریایی می شود، گفت: برای تحقق این مساله مهم در دریا، جمهوری اسلامی ایران از ناوگان نظامی قدرتمند، ناوگان تجاری مدرن و صنایع علوم و زیرساخت های دریایی مناسبی برخوردار است.

“ اقتصاد دانش بنیان خطر پذیر اما سود آور ”